Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», який набув чинності 30 вересня 2016-го, було передбачена новела(статтею 131-2 Основного закону), в якій зазначається, що «тільки адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення». При цьому є обмовка, що законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів і референдумів, у малозначних спорах, а також щодо представництва малолітніх або неповнолітніх осіб та осіб, визнаних судом недієздатними або дієздатність яких обмежена. Разом із тим перехідними положеннями конституційних змін передбачається поетапний алгоритм введення виключного представництва в суді як для адвокатів, так і для прокурорів залежно від рівня інстанції:
з 1 січня 2017 року у Верховному Суді і судах касаційної інстанції;
з початку 2018 року - в судах апеляційної інстанції;
з 1 січня 2019 року – в судах першої інстанції
Так, в цивільному, господарському та адміністративному процесах повноваження адвоката, як представника підтверджуються дорученням або ордером, виданим відповідно до ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Що знаходить своє відображення ч. 4 статті 60 ГПК, ч. 4 статті 62 ЦПК та ч. 4 статті 59 КАС.
А у кримінальному провадженні повноваження захисника підтверджуються:
- свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю;
- ордером, договором із захисником або дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами та адвокатами здійснюється тільки з 1 січня 2020 року.