flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Порядок звернення до суду учасників судового процесу

Судовий розгляд справ здійснюється державною мовою. Особи, які беруть участь у справі і не володіють або недостатньо володіють українською мовою, у порядку, встановленому Законом, мають право робити заяви, давати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача.

Перед початком слухання секретар судового засідання або судовий розпорядник з'ясовує явку учасників судового процесу і запрошує їх до зали судового засідання.

Присутні в залі судового засідання повинні додержувати порядку судового розгляду, який забезпечується головуючим суддею та судовим розпорядником.

Всі присутні в залі судового засідання при вході до нього судді повинні встати.

Учасники судового процесу, а також інші особи , які перебувають у залі судового  засідання, зобов'язані  звертатися     до  судді  (суду)   "Ваша  честь", "Високий суд" і підкорятися розпорядженням головуючого. Звернення одного учасника судового процесу до іншого починається словом "Шановний (шановна".

Процесуальні дії , що застосовуються судом до осіб, які порушують встановлені в суді правила або протиправно перешкоджають здійсненню цивільного судочинства :

1)                                    головуючий попереджає особу, яка порушує порядок у судовому засіданні, або не виконує його розпорядження про неприпустимість неналежної поведінки при здійсненні судочинства;

2)                 в разі повторного вчинення зазначених дій - головуючий вправі видалити із зали будь-яку особу, яка порушує порядок у судовому засіданні або заважає розгляду справи;

3)                 у випадку видалення із зали учасника судового процесу, за відсутності якого справа розглядатися не може, суд вправі відкласти її розгляд, при цьому всі витрати, пов'язані із зупиненням провадження, покладаються на винного;

4)                 у разі неподання без поважних причин письмових чи речових доказів, що витребувані судом, та неповідомлення причин їх неподання головуючий може постановити ухвалу та тимчасово вилучити ці докази для дослідження судом;

5)                 в разі неявки на судове засідання належно викликаного свідка, головуючий може піддати його примусовому приводу через органи внутрішніх справ з відшкодуванням у дохід держави витрат на його здійснення.

Особи, які беруть участь у справі позовного провадження, для підтвердження своїх вимог або заперечень зобов'язані подати усі наявні у них докази або повідомити про них суд до або під час попереднього судового засідання.

Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки.

Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Також необхідно довести обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.

За неповагу до суду, яка полягає в тому, що особа в усному чи письмовому зверненні до нього, до учасників процесу або до присутніх у залі суду осіб вживає образливі, непристойні вирази чи порівняння або вчиняє поза судовим засіданням подібні дії, які свідчать про явну неповагу до суду чи судді у зв'язку з їх службовою діяльністю, суд вправі притягнути таку особу до встановленої законом відповідальності, причому в разі вчинення нею зазначених дій під час судового засідання - негайно.