flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВИЗНАННЯ ДОКУМЕНТІВ ВИДАНИХ КОМПЕТЕНТНИМИ ОРГАНАМИ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ ТА РЕСПУБЛІКИ БІЛОРУСЬ ТА ПОРЯДОК ЇХ ПОНОВЛЕННЯ В УКРАЇНІ

03 квітня 2025, 11:30

Правові відносини між Україною, російською федерацією та республікою білорусь у цивільних справах було врегульовано Конвенцією про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах 1993 року, у редакції Протоколу до неї 1997 року (далі – Конвенція).

Проте, у зв’язку з набранням чинності Закону України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року», яким, зокрема, зупинено дію Конвенції у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь.

Разом з тим, статтею 23 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що якщо витребувати документи про державну реєстрацію актів цивільного стану від компетентних органів іноземної держави неможливо, поновлення актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Так, у разі необхідності повторного отримання документів про державну реєстрацію актів цивільного стану, складених компетентними органами російської федераціїї, республіки білорусь або органами ЗАГС при військових комендатурах радянських військ за кордоном, у дипломатичних представництвах або консульських установах СРСР, поновлення актового запису цивільного стану проводиться за заявою особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Поновлення актових записів про народження, шлюб, зміну імені, розірвання шлюбу, смерть проводиться тільки за наявності документів, які підтверджують, що відповідний актовий запис був раніше складений (свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану, його копії, засвідченої нотаріально, відмітки (штампа) про державну реєстрацію акту цивільного стану в паспорті або паспортному документі), або на підставі рішення суду.

На підставі поновленого актового запису цивільного стану повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Додатково інформуємо, що під час воєнного стану в Україні заяви про поновлення актових записів цивільного стану подаються до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника.

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2023 року № 107 «Деякі питання прийняття на території України під час воєнного стану документів, виданих уповноваженими органами іноземних держав» (далі – Постанова № 107) встановлено, що під час воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування документи, виготовлені або засвідчені на території іноземних держав установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо) у разі, коли станом на 24 лютого 2022 року такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення.

Таким чином, після виходу України з Конвенції офіційні документи, видані у державах, які були учасницями цієї Конвенції станом на 24 лютого 2022 року, можуть прийматися на території України без вимоги додаткового засвідчення протягом строку, визначеного Постановою № 107.

З урахуванням непоодиноких звернень з уточнюючими запитаннями, вважаємо за потрібне зауважити, що дія Постанови № 107 поширюється на офіційні документи іноземних держав, у відносинах з якими станом на 24 лютого 2022 року діяло зобов’язання приймати такі документи в Україні без спеціального засвідчення. Текст постанови не містить застережень чи обмежень щодо дати видачі таких документів.

Також звертаємо увагу, що Постанова № 107 діє виключно на території України і не передбачає жодних зобов’язань для іноземних держав щодо взаємного звільнення українських офіційних документів від додаткового засвідчення за кордоном. Тому на території відповідних держав може вимагатися пред’явлення українських офіційних документів після спеціального посвідчення їх дійсності (шляхом консульської легалізації, проставлення апостиля).

Міністерство юстиції