Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Відбулася зустріч суддів Ковельського міськрайонного суду Волинської області, керівників структурних підрозділів превентивної діяльності Ковельського РУП ГУНП у Волинській області та представників Ковельського міського центру соціальних служб щодо провадження справ про адміністративні правопорушення, пов’язаних з домашнім насильством.
Учасники зустрічі обговорили зміни в законодавстві у зв’язку з ратифікацією Україною Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами.
Заступник голови суду Тетяна Денисюк навела статистичні дані проведеного узагальнення практики розгляду Ковельським міськрайонним судом Волинської області у 2024 році справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Такі справи посідають перше місце за кількістю серед усіх справ про адміністративні правопорушення, які перебували на розгляді у суді.
У 2024 році розглянуто 554 адміністративних справи про домашнє насильство, з яких надійшло у звітному періоді 524, розглянуто 535.
Кількість справ, де накладено адміністративні стягнення, становить 488, за якими застосовано такі стягнення :
Сума штрафу: накладеного - 130 305 грн., сплаченого добровільно - 37 336 грн.
В одній справі до неповнолітнього застосовано заходи впливу, передбачені статтею 24-1 КУпАП.
Кількість осіб, притягнутих до адміністративної відповідальності, 535, з них:
У сучасному світі проблема насильства в сім'ї, попри всі досягнення цивілізації, зберігає свою актуальність.
Організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству визначені Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Цей Закон також визначає основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів постраждалих осіб.
Домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь (стаття 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Домашнє насильство поділяється на такі види:
Керівники структурних підрозділів превентивної діяльності Ковельського РУП ГУНП у Волинській області зазначили про особливості правової кваліфікації правопорушень, пов’язаних з домашнім насильством, практичні аспекти документування правопорушень.
Директор Ковельського міського центру соціальних служб Інна Третяк розповіла про практику проходження особами, які вчинили домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, корекційної програми. Навела приклади позитивних результатів такої програми. За статистичними даними у 2024 році судом направлено 12 осіб на проходження програм для кривдників, передбачених Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Фахівець центру Олена Приступа розповіла про практику надання мобільними бригадами соціально-психологічної допомоги постраждалим особам від фізичного, психологічного, сексуального та економічного насильства.
Під час зустрічі предметом обговорення були питання розмежування подій домашнього насильства і конфліктів, правильної кваліфікації видів домашнього насильства, особливості участі при розгляді справ постраждалих дітей, необхідності вжиття заходів своєчасного реагування усіх представників влади на факти неправомірної поведінки кривдників.
З нормативно-правовою базою щодо запобігання та протидії домашньому насильству можна ознайомитися за посиланням.